Občina Ormož bo začela s 5.fazo gradnje namakalnega sistema, kar pomeni, da bomo v občini Ormož kmalu namakali 23 odstotkov njiv, in da bo po zaključeni izgradnji 5.faze namakalnega sistema namakanje možno na 1.040 hektarjih od skupaj okrog 4.480 hektarjev njiv v občini.
Pogodbo za izgradnjo V. faze namakalnega sistema je s Pavlo Majcen – direktorico Komunalnega podjetja Ormož, v prisotnosti direktorice Občinske uprave Milene Debeljak, podpisal župan Danijel Vrbnjak.
5.faza obsega izgradnjo namakalnega sistema na komasiranem seneškem in sodinskem polju v izmeri 120 hektarjev njiv in še 6 namakalnih območij na 60 hektarjih znotraj namakalnega sistema Ormož – Velika Nedelja. Gre za 11.700 metrov cevovoda in 86 namakalnih hidrantov na njivah v Senešcih, Sodincih, Cvetkovcih, Trgovišču, Veliki Nedelji in v Podgorcih. Po idejni zasnovi je investicija z davkom vredna 1.157.831,57 evra. V okviru V. faze namakalnega sistema Ormož bo zgrajen objekt za dezinfekcijo vode za namakanje z UV svetlobo, kar bo edinstven namakalni sistem v SV delu Slovenije s takšno opremo. S tem bo uporabnikom namakalnega sistema dolgoročno omogočena neoporečnost vode za namakanje.
Projekt je financiran s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in proračuna Republike Slovenije v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027, IRP13 Izgradnja namakalnih sistemov. Izbran je bil v okviru prvega javnega razpisa za intervencijo izgradnje namakalnih sistemov za več uporabnikov. Rok za izvedbo del je 31. avgust 2025.
Občina Ormož namakalni sistem gradi že 20 let
Do sedaj je v izgradnjo bilo vloženih 3,6 milijona evrov. Leta 2004 so zgradili namakalni sistem Ormož–Osluševci na 229 hektarjih. Tedanji župan Vili Trofenik je dosegel, da je država denar, ki bi kot odškodnina za spremembo namembnosti ob gradnji prihodnje hitre ceste Ptuj–Ormož šel v državni proračun, namenila temu območju za financiranje namakalnega sistema za intenziviranje kmetijske pridelave.
Leta 2012 so začeli uporabljati namakalni sistem Ormož–Velika Nedelja na 449 hektarjih, ki je predstavljal 2.in 3.fazo izgradnje.
Leta 2019 se je občina z dokumentacijo za namakanje dodatnih 160 hektarjev prijavila na razpis za pod-ukrep 4.3 iz Programa za razvoj podeželja 2014–2020. 4.faza, ki je obsegala gradnjo namakalnega sistema na območjih Cvetkovcev, Trgovišča in Velike Nedelje je bila zaključena v letu 2020.
Glede na podražitev električne omrežnine bo namakanje dražje
Kar se tiče troška namakanja za posamezno kmetijo, je ta odvisen od porabe vode. Lani je bilo porabljenih 110.000 kubikov vode. Doslej je bila cena 0,18 evra po kubiku, nova predvidena cena pa se – glede na zvišano ceno omrežnine giblje med 0,25 in 0,30 evra po kubiku. Ampak, kot je dejal župan, si na občini zelo prizadevajo, da bi namakalne sisteme izločili iz obračunavanja omrežnine.